The Mask (Maske)

HOŞGELDİNİZ! Forumlar Maskeler The Mask (Maske)

Etiket: 

 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10797
  mavi
  Anahtar yönetici

  Jim Carrey’in oynadığı harika fantastik film. Dark Horse Comics’in aynı adlı çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanmıştı Maske. 1994 yılında Chuck Russell’ın yönetmenliğinde izleyiciyle buluşmuştu ve Jim Carrey ile Cameron Diaz’ın göz dolduran performansları ile aklımızda kalmıştı. Kahramanımız sıradan bir insan iken bir maske sayesinde müthiş yeteneklere sahip oluyordu. Evet maskeler müthiş yetenekler verir. En basit anlatımıyla sizi özgürleştirir. Neden mi? Sizi gizler de ondan. Böylece daha özgür olursunuz. Özgürce haykırırsınız bir şeyi beğenmediğinizi. Maskeler sizi anonimleştirir. Tıpkı günümüzün internet dünyasındaki avatarlar gibi… Maskeler giz dir. Sır dır… Bilinmeyendir. Bir kalkandır tüm bu haliyle. Özgürlüğünüzü hazmedemeyenlere karşı bir önlemdir… Maskeler düşüncenin ölümsüzlüğünü temsil eder. Bir maskenin verdiği düşünceyi yok edemezsiniz. Bu bakımdan maskeler korkutucudur ve tehdit edicidir çoğu insana karşı. Baksanıza maskeler yüzünden eğlenceli bir TV programı yayından kaldırıldı günümüzde. Neden? Sözümona satanistliği, paganlığı vb. özendiriyor diye! Türk aile yapısına ters diye!… Evet, korkutucudur maskeler! Tehlikelidir! Öcüdür onlar. Özellikle de cehalete, yobazlığa ve kötülüğe karşı!

  Aslında normal düşünce maskelerin “gerçeği gizlediği” ve “kötü bir şey olduğu” yönündedir. Gerçek ve doğru kişi neden yüzünde bir maskeyle dolaşsın öyle değil mi? Ancak çağımızda bu düşünce değişmiştir. Güç parayı yöneten kişilerin elindedir ve bu kişiler çıkarlarına ve amaçlarına ters düşen herkesi “yaftalayabilirler”. Bu yüzden maskenin tıpkı Zorro’nun kullandığı gibi “kahramanca” taşınması gereken anları olur. Gördüğünüz gibi artık “maske” kavramı değişmiştir. Çünkü maskeler artık soyut maskelerle yer değiştirmiştir. Hangi yüzün gerçek olduğunu anlamak eskisinden daha da zor bir hale gelmiştir. Yüzünüze gülen insanların sahteliğine hiç mi şahit olmadınız? O halde neden gerçek bir maskeden korkasınız? Şu haliyle gerçek maske daha inandırıcı ve güven verici değil midir?

  İşte size kocaman bir çelişki! Günümüzün dev cüsseli cahil cühela devinin kucağımıza bıraktığı altın taçlı yaprakları olan ve mütemadiyen zehirli bir kokuyla başımızı döndüren cenaze çiçeği…

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.