Çin’de kızıl gökyüzü korkuttu

Pekin: Çin’de aniden gökyüzünün kırmızı rengi insanlar arasında korkuya neden oldu. Gökyüzü kan gibi kırmızıydı. Bu kırmızı gökyüzü, Corona’nın tahribatıyla karşı karşıya olan Şanghay’a yakın olan Zhoushan şehrinde görüldü. Gökyüzünü kan gibi kırmızı gören insanlar farklı spekülasyonlar yapmaya başladılar.

Twitterda bir hesapta paylaşılan videoda gökyüzü kıpkırmızı bir renkte görünüyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Doğu Çin’in Zhejiang Eyaletindeki bir şehir olan Zhoushan’ın yerel meteoroloji bürosu Pazar günü yaptığı açıklamada, bu bölgede görülen kırmızı gökyüzünün, büyük olasılıkla limandaki gemi ışıklarından gelen ışığın kırılması ve saçılmasından kaynaklandığını duyurdu.

Görsel kaynağı: https://www.globaltimes.cn/page/202205/1265104.shtml?id=12

 

Cumartesi günü Zhoushan’da ortaya çıkan ve birçok yerel sakin tarafından çekilen video ve fotoğraflarda gösterilen nadir görülen bir kırmızı gökyüzü fenomeni, Çin’in Twitter benzeri sosyal medyası Sina Weibo’da 150 milyondan fazla görüntüleme alarak en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. pazar gecesi itibariyle.

Video yapımcılarından biri, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Gökyüzünün kırmızıya dönebilmesi beni gerçekten şaşırtıyor” dedi.

Zhoushan Meteoroloji Bürosu personeli, Cumartesi günü Zhoushan’da havanın sisli ve bulutlu olduğunu ve kırmızı gökyüzünün çiselediği sırada, düşük seviyeli bulutlardan gelen ışığın yansımasından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Meteoroloji bürosu personeli, “Hava koşulları iyi olduğunda, atmosferde daha fazla su, balıkçı teknelerinin ışığını kıran ve dağıtan ve halk tarafından görülen kırmızı gökyüzünü yaratan aerosoller oluşturur” dedi.

Bazı netizenler(*), 1770 yılında birçok ülkede dokuz gün boyunca ortaya çıkan ve Japon bilim adamlarının 2017 yılındaki akademik bir makalede buna büyük bir güneş aktivitesinin neden olduğunu iddia ettiği kırmızı bir gökyüzüne işaret etti.

Wuhan’daki Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nin uzay fiziği araştırma ekibinden bir uzman, medyaya Cumartesi günü güneş ve jeomanyetik aktivitenin sakin olduğunu ve gözlem kayıtlarına göre güneş aktivitesinde önemli bir anormallik olmadığını söyledi. jeomanyetik ve güneş aktivitesi Zhoushan’da gökyüzünü kırmızıya çevirdi.

Kaynak: https://www.globaltimes.cn/page/202205/1265104.shtml?id=12

*:Netizen nedir?: Netizen kelimesi, interneti belirli bir amaç için kullanan insanları tanımlayan “internet” ve “vatandaş” (citizen) kelimelerinin karışımıdır.

Bu konuda bir fikriniz mi var?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.