Berat kandilimiz mübarek olsun

Bugün Berat kandili olduğunu öğrendiğimde(Maalesef ki ben de pek çok insan gibi önemli günleri vb. artık sosyal medyadan öğreniyor, anımsıyorum) ve insanların bu günün anlamına dair paylaşımlar yaptığını gördüğümde içimde bir şeyler kıpırdandı sanki. Bu gibi günleri birlik ve beraberlik adına önemli görürüm her zaman. Bu yüzden bir kaç satır yazıverdim belki haddim olmadan. Ardından da bugünün anlamına baktım yine internet ortamında. Cahilliğimi bağışlayınız…   Berat kelimesinin aslı ”Berâet” imiş. Beraat sözlükte, aklanmak gibi anlamlara gelmekte. Merak edip bu gece nasıl ortaya çıkmış diye arattığımda bazı sitelerde kandil gecelerinin Bidat olarak tanımlandığını gördüm. Bunlardan en ilginci de buradaki bilgi idi. Bu sitedeki bilgiye göre Bidat şu anlama geliyordu…

“Bidat; Hz. Peygamber ve Ashâb-ı Kirâm dönemlerinde görülmeyip onunla amel edilmeyen, hattâ bir benzeri olmayan ve İslâm’dan olmadığı halde sonradan ortaya çıkan , din ile alâkalı olup bir ilâve veya eksiltme mahiyetinde olarak ibâdet kabûl edilen görüş ve ameller , sünnete aykırı davranışların adet haline getirilmesidir. ”

Bu ek bilgileri sunduktan sonra bugün için yazdığım bir kaç satırı paylaşıyorum izninizle.

Gökyüzü ağlar mı hiç,
ağlar mı bembeyaz bulutlar?
Düşer mi yemyeşil çimenlere
göz yaşları gibi yağmurlar…

Gün yavaşça kızıla dönerken
lacivert kumaştan bir örtü serilirken
yıldızlar birer mücevher gibi ışıldarken
vicdanlara bir ayna tutulur içten.

Göğe uzanır eller şükür ile
secde eder gönüller rükû ile
müjdedir berat inanan yüreklere
yeter ki sen insan ol her şeyden önce.

 Berat kandilimiz mübarek olsun! Her şeyden önce insan olabilmek ve insan kalabilmek dileklerimle…

 

 

 

 

 

Kaynaklar: 

Berat Kandili Nedir? İşte Berat Kandili Önemi ve Anlamı

http://ummetinsesi.blogcu.com/kandil-geceleri-bid-at-tir/3769201

 

Bu konuda bir fikriniz mi var?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.