cPanel üzerinde mail filtrelemek

cPanel (Control Panel) web hosting kontrol panelleri arasında lider konumda olan bir uygulamadır. Maillerinize web üzerinden erişimde kullanıcılarına pek çok imkan tanır…

cPanel’i yakından tanımak isteyenler buradaki adreslere göz atabilirler.

Biz şimdi cPanel ile mail filtrelemek nasıl yapılır buna bakalım. Diyelim ki istemediğimiz bir adresten bir mail alıyoruz ve artık bu mail gelmesin istiyoruz. Yapacağımız ilk iş öncelikle yönetim için size bildirilmiş webmail sayfasına girmek. cPanel yöneticisi olmadığımızı ve sadece bir kullanıcı olduğumuzu düşünelim ve bize verilen adres webmail.firmam.com olduğunu var sayalım.

Öncelikle panel kullanımı için firefox önderidğimi belirtmeliyim.

Internet browserımızı açıyor ve adres çubuğuna adresimizi giriyoruz.

http://webmail.firmam.com

ardınan aşağıdaki ekran geliyor. Büyük görünüm için üzerini tıklayın.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Email Fltering linkini tıklıyoruz ve aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz

Yukarıdaki ekran aynı zamanda filtreyi test imkanı sunuyor filtreyi oluşturduktan sonra tekrar bu ekrana dönerek test edebilirsiniz. Test için to alanına mail adresinizi, from alanına da istemediğiniz posta adresini yazıp aşağıda yer alan (yukarıdaki resimde görüntülenmiyor) test butonuna tıklıyorsunuz. Ama şimdi biz öncelikle resimde gösterildiği gibi Create New Filter’ı tıklayarak yeni filtremizi oluşturalım. Butonu tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran geliyor.

 

Aşğıdaki resim üzerinde gösterilen işlemleri yapıyoruz. Büyük görünüm için üzerini tıklamanız yeterli.

 

Hepsi bu kadar. Şimdi testini yapabilirsiniz.

 

Bu konuda bir fikriniz mi var?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.