Okullar açıldı

No Gravatar

Okullar açıldı! Kademeli olarak. Hadi hayırlı olsun!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şu açıklamalarda bulunmuş;

İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.

https://www.sozcu.com.tr/2020/egitim/okullar-bugun-aciliyor-yuz-yuze-egitim-nasil-olacak-6047249/

“YENİ AŞAMADA İSTEYEN VELİLER ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERECEK”

Yeni aşamada da isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacaktır. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak

https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-okullar-aciliyor-2825821

Bu bilgiler ve açıklamalar ışığında şunları söyleyebilirim ki;

Her velinin çocuğuna uzaktan eğitim vermesi maalesef mümkün olmuyor. Bu nedenle bu durumdaki velilerin mevcut riskleri göze alarak istekleri ile çocuklarını okula göndermeleri iyi bir seçenek. Diğer taraftan uzaktan eğitime devam edebilecek öğrencilerin okula gitmeme seçeneği de bence olumlu bir durum. Şu süreçte her iki durumun da artıları eksileri olacak.

Okula giden öğrencilerin kendilerini yeterince koruyamamaları gibi riskler mevcut olacak. Aynı risk aslında evde olacak tüm çocuklar için de geçerli olacak. Sonuçta anne baba işe, alışverişe gidiyor olacak. Evde olanlar için risk daha az olacak çünkü anne baba vb. nasıl korunacağını daha iyi biliyor olacak. Okula giden öğrenci için virüs riski daha yüksek olacak çünkü ilk okul çağındaki çocukların kendilerini korumaları pek mümkün değil. Dolayısıyla eve virüs taşımaları “zaten pandemi öncesi zamanlarda da gördüğümüz şekilde” çok olağan bir durum. Açıkçası okula gidenler, çocuğunu okula gönderenler için bu risk daha yüksek olacak.

Okula gitmeyen öğrencilerin uzaktan eğitimi takip etmeleri, aksatmamaları gerekecek. Yavaş bağlantılar, anlık kesintiler vb. sorun teşkil edecek. Okula giden öğrenciler için ise eğitimin daha başarılı olacağı, yüzyüze eğitimin önemine değinilerek belirtiliyor. Oysa bu gerçekten de böyle olmayabilir. Eğer aile çocuğu ile evde yeterince ilgilenebilir ise bu açığı kapatacak hatta bana göre “evde eğitim” daha başarılı olacaktır. Çünkü bir öğretmenin bir anne baba gibi çocukla özel olarak ilgilenemeyeceği (özellikle de kovid ortamında gerekli yakınlığı kuramayabileceği, sınıfı bir an önce belki terk etmek isteyeceği vb.) durumları söz konusu olabilecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.